Fiskalizacja
Wdrożenia
Przeglądy techniczne
Pomoc zdalna
Szkolenia
Serwis 
Odczyty pamięci fiskalnej

Fiskalizacja to czynność uruchomienia pamięci fiskalnej w kasie lub drukarce fiskalnej wykonywana przez uprawnionego serwisanta. Fiskalizacja nie jest równoznaczna z zakupem kasy. Każda nowa kasa jest w tzw. trybie szkoleniowym i dopiero serwisant wprowadza ją w stan fiskalny.

Jak przebiega fiskalizacja ?

U nas w Arkomp proces fiskalizacji najczęściej przebiega w następujących etapach:

  1. wybór modelu kasy fiskalnej
  2. zakup kasy
  3. programowanie kasy pod potrzeby klienta
  4. szkolenie z obsługi kasy
  5. czas na naukę, czyli klient zabiera kasę fiskalną i może na niej "poćwiczyć"
  6. fiskalizacja 

Kiedy należy ufiskalnić kasę ?

Kasę należy ufiskalnić w terminach, które wynikają z odpowiednich  przepisów. Kwestię tą reguluje Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U z 2013, poz. 363).

Jak można uzyskać zwrot z Urzędu Skarbowego za zakup kasy ?

Do otrzymania zwrotu niezbędne jest spełnienie warunków:

  • fiskalizacja i rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży w terminie ustawowym
  • zapłata całości należności za nabyte kasy fiskalne i posiadanie dowodu zapłaty
  • rozpoczęcie ewidencjonowania na kasie fiskalnej

Uwaga, istnieją sytuacje, w których podatnik zostanie zobowiązany do oddania otrzymanej kwoty "zwrotu". Ma to miejsce w sytuacjach gdy podatnik likwiduje kasę lub firmę przed upływem 3 lat od daty fiskalizacji lub gdy nie zgłasza kasy do Ustawowego Przeglądu Technicznego.

Podatnicy podatku VAT rozliczają kwotę zwrotu w deklaracji VAT, pomniejszając tym samym kwotę podatku należnego. Podatnicy zwolnieni z VAT składają odpowiedni Wniosek o zwrot. Do wniosku dołączają kserokopię faktury zakupu, potwierdzenie zapłaty, numer rachunku bankowego oraz kopię raportu miesięcznego.

Oferujemy wdrożenia produktów, które mamy w ofercie: kas fiskalnych, drukarek oraz programów. Zaczynając od położenia okablowania, skonfigurowania do szkolenia z obsługi. Systematycznie bierzemy udział w szkoleniach organizowanych przez producentów, które zostały poparte odpowiednimi Certyfikatami a także, co najważniejsze praktycznym doświadczeniem podczas wdrożeń systemów u naszych klientów. Robimy to z powodzeniem od 2001 r.

Dzięki temu zyskujesz pewność, że podejmując z nami współpracę skorzystasz z naszej dużej wiedzy, a system w Twojej firmie zostanie wdrożony sprawnie.

Obowiązkiem użytkownika kas fiskalnych jest  zgłaszanie kasy do przeglądu technicznego nie rzadziej niż co 24 miesiące - zgodnie z § 33 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas, które obowiązuje od 1 kwietnia 2013 r..Termin pierwszego, obowiązkowego przeglądu technicznego kasy liczony jest od dnia fiskalizacji kasy.

Uwaga – wykonując przegląd techniczny co 12 miesięcy – płacisz połowę ceny, a jednocześnie otrzymujesz automatyczne przedłużenie gwarancji na kolejne 12 miesięcy. Jest to gwarancja producenta dla użytkowników wykonujących przeglądy co rok.


Przeglądu technicznego może dokonać jedynie serwis, który dokonał fiskalizacji kasy i wpisany jest do jej książki serwisowej.

Jakie czynności wykonywane są podczas przeglądu technicznego ?

Zgodnie § 34 ww. rozporządzenia obowiązkowy przegląd techniczny kasy obejmuje sprawdzenie:

a) stanu wszystkich plomb kasy i zgodności ich z zapisem w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywaniem serwisu kasy;
b) stanu obudowy kasy;
c) czytelności dokumentów fiskalnych drukowanych przez kasę;
d) programu pracy kasy i programu archiwizującego, jego wersji co do zgodności z zapisami w książce kasy i dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
e) poprawności działania kasy, w szczególności w zakresie emisji dokumentów fiskalnych;
f) poprawności działania wyświetlacza klienta;
g) stanu pamięci fiskalnej kasy i modułu fiskalnego kasy co do zgodności z dokumentacją związaną z wykonywanym serwisem kasy;
h) stanu technicznego akumulatorów lub baterii wewnętrznego zasilania kasy.

W przypadku oprogramowania znajdziesz u nas szybką pomoc zdalną. Wystarczy, że Twój komputer jest podłączony do internetu. Nasz serwisant poprzez www jest w stanie szybko udzielić Ci niezbędnej pomocy. Doceniają to zwłaszcza Ci u których awaria oprogramowania uniemożliwia pracę.

Prowadzimy szkolenia dla indywidualnych użytkowników oraz dla grup zorganizowanych z zakresu obsługi kas fiskalnych oraz oprogramowania Insert, Insoft, Gastro oraz Soga. Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu szkoleń zarówno dla pracowników firm jak i dla grup w ramach projektów szkoleń unijnych.

Zakupiony u nas sprzęt obejmujemy serwisem gwarancyjnym oraz pogwarancyjnym. Naprawiamy jednak również urządzenia, które nie zostały zakupione u nas, a które mamy w swojej ofercie.

Jesteśmy Autoryzowanym Serwisem Novitus, Elzab, Innova, Elcom, Posnet.  Co roku odnawiamy uprawnienia, dzięki czemu masz pewność, że Twój sprzęt jest w dobrych rękach, a proces fiskalizacji przebiegnie zgodnie z prawem.

Wielu klientów docenia, że pamiętamy o terminach obowiązkowych przeglądów ich kas fiskalnych i przypominamy im o tym telefonicznie czy mailowo. Przed naprawą dokonujemy wycen, dzięki czemu nie zostaniesz zaskoczony nieoczekiwaną kwotą naprawy.

Po zaprzestaniu użytkowania kasy podatnik ma obowiązek w ciągu 5 dni złożyć w Urzędzie Skarbowym protokół z odczytu pamięci fiskalnej oraz Wniosek o wyrejestrowanie.
Czynność tą nazywamy odczytem pamięci fiskalnej.
Będąc pod naszą opieką serwisową wystarczy, że nieużywaną kasę dostarczysz
do nas wraz książką serwisową, a my zajmiemy się całą resztą.